Фінансова стабільність -
обов'язок Держави
Ринок потребує нових нестандартних підходів у вирішенні конфліктних ситуацій. Фінансова медіація – один із найефективніших способів. Вітчизняний фінансовий ринок лихоманить, глибока криза продукує час від часу непримиренні конфлікти між його учасниками, наслідком яких часто є руйнування бізнесу, втрата ділової репутації, погіршення якості клієнтського портфелю та збільшення кількості «токсичних активів» фінансових установ.
Ринок потребує нових нестандартних підходів до вирішення таких конфліктних ситуацій без доведення справи до точки неповернення
Серед інструментів досудового вирішення конфліктів між учасниками фінансового ринку найбільш дієвим слід вважати фінансову медіацію, як процес, під час якого збираються разом дві або кілька конфліктуючих сторін у присутності фінансового медіатора, третього нейтрального та неупередженого учасника. Це сприяє досягненню сторонами добровільної взаємної згоди у вирішенні спору.
Чому саме фінансова медіація може допомогти фінансовому ринку не лише вижити, а й почати відроджуватись? Чому учасникам фінансового ринку, які з різних причин перебувають у стані конфлікту, варто звернути увагу на цей простий, але дієвий інструмент вирішення спору?
Процес фінансової медіації побудовано на таких основоположних принципах, як:
Не менш важливо, що порівняно з судовою процедурою, вирішення спору у такий спосіб є нетривалим і може істотно зекономити ресурси (кошти і час) учасників фінансового ринку.
Для вітчизняної фінансової системи це питання надактуальне, коли вирішення конфліктних питань через суди та виконавчі служби не дає бажаного результату, процес затягується на роки та потребує постійного фінансового супроводу.
Все частіше ми спостерігаємо конфліктні ситуації, коли клієнти фінансових установ вступають у судовий процес, обстоюючи протилежні позиції. Проте обидва учасники конфлікту, займаючи непримиренні позиції, часто забувають про те, що у більшості випадків це відбулося не з їхньої вини.
Причинами можуть бути глобальні проблеми, наприклад, всеосяжна фінансова криза, на яку жодна зі сторін не може вплинути. У такому випадку необхідне розуміння, що час та фінанси, які вони витрачають на судову тяганину, краще використати більш розумно, наприклад, спрямувавши на спільний заробіток та досягнення прибутку, що дасть можливість компенсувати втрати.
Міжнародний досвід використання фінансової медіації
Фінансова система США вже давно й успішно використовує фінансову медіацію для подолання конфліктних ситуацій та вирішення спорів між учасниками ринку.
Фінансова криза, яка виникла з іпотечної, боляче вдарила по банківському сектору. Проблеми з виплатою боргів підштовхнули американське суспільство до пошуку нових методів вирішення спорів між боржниками і кредиторами. В США були розроблені та діють численні медіаційні програми для вирішення спорів зі звернення щодо стягнення на предмет застави. Наприклад, у травні 2009-го року обов’язковою була медіаційна програма у 3-х з 20-ти округів штату Флорида, яка за перші півроку свого існування допомогла вирішити 1072 (з 1 401) спорів між банками і боржниками.
Відповідно до даних Американського центру розвитку, у США в цілому 70-75 % кредиторів і боржників успішно використовують метод «залучення третьої сторони». А, скажімо, Делаверська Асоціація банкірів, констатувала, що причинами ефективності застосування, як ефективної комунікації, можна вважати такі обставини:
За даними статистики:
Перспективи становлення та розвитку
Міжнародна практика успішно застосовує фінансову медіацію вже тривалий час. В Україні вона починає діяти лише зараз. Наразі відбувається її впровадження в межах програми Ради Європи «Прозорість та ефективність судової системи». Ретельно ознайомившись з міжнародною практикою, особливо таких країн, як: США, Великобританія, Німеччина, Австралія, Малайзія, Італія, де судочинство вже традиційно звертається до цього методу, чинне українське законодавство заклало основи запровадження медіації й у нашій країні, а Міністерство юстиції України розробило проект Закону «Про медіацію», який вже сьогодні проходить черговий етап слухань у Верховній Раді України.
У січні 2016-го року завдяки всебічному сприянню та у партнерстві з Українським центром медіації було реалізовано ідею та стратегічне бачення ТОВ «ІНВЕСТ КРЕДИТ КАПІТАЛ», а також створено Центр фінансової медіації.
Його основною метою є формування у країні майданчика для цивілізованого спілкування конфліктуючих сторін у фінансовій сфері та вирішення суперечливих ситуацій за допомогою фінансової медіації.
Центр фінансової медіації пропонуватиме допомогу у добровільному та взаємовигідному вирішенні проблемних питань без ескалації конфлікту, додаткових витрат на судове та виконавче провадження. Успішна фінансова медіація не просто примирює конфліктуючі сторони, а й допомагає клієнту зберегти позитивну фінансову історію, а фінустанові - клієнта, на залучення якого вже витрачено чималі кошти. Адже рекомендації клієнта досі залишаються найефективнішим способом залучення нових клієнтів.
Постійна адреса статті: https://www.business.ua/opinions/yak_f_nansova_med_ats_ya_dopomozhe_f_nansovomu_rinku-289119/
Громадська організація «Фінансова стабільність»
вул. Глибочицька, буд. 40, корп. Б, оф. 23
04052, м. Київ, Україна
тел.: +38 (044) 537 0020
+38 (063) 422 6447
info@finstab.com.ua