Громадська організація «Фінансова стабільність», яка бачить свою місію у всебічному сприянні встановленню фінансової стабільності в Україні та підвищенні рівня фінансової культури, рекомендує вже сьогодні звернути увагу на необхідність культивування у суспільстві поняття «Культура фінансових стосунків».
З метою уникнення будь-яких спекуляцій Громадська організація «Фінансова стабільність» наголошує, що «Культура фінансових стосунків» – це поняття у жодному разі не тотожне, а значно більш широке, ніж поняття «фінансова культура» та «фінансова грамотність», проте воно містить в собі ці два поняття. Еволюція фінансових стосунків сприяла появі таких понять як фінансова культура та фінансова грамотність, проте сьогодні нам потрібно вже говорити про культуру фінансових стосунків.
Для фінансово стабільного майбутнього нам необхідно навчати фінансовій грамотності наших дітей та молодь, прищеплювати їм розуміння фінансової культури та формувати у суспільстві культуру фінансових стосунків.
Україна на законодавчому рівні вже працює над реалізацією проекту розвитку фінансової грамотності серед споживачів фінансових послуг, проте нам не відомо про реалізацію проектів, пов’язаних з формуванням в українському суспільстві культури фінансових стосунків, або хоча б намагання ініціювати розгляд такого роду проектів з боку державних чи будь-яких інших установ.
Всі ми добре знаємо, що ще донедавна повна відсутність державної інформаційної політики, пов’язаної з формуванням національної ідеї, байдужість до гуманітарних питань взагалі та відсутність політики формування у народі почуття гордості за власну державу, почуття патріотизму, мало не стало причиною втрати державності і не в останню чергу сприяло тим подіям, які сталися на території АР Крим та нині окупованих ворогом територіях Донбасу. Отже, Громадська організація «Фінансова стабільність» бачить необхідність вже зараз працювати над розробкою державної програми "Культура фінансових стосунків".
Голова правління Громадської організації «Фінансова стабільність» Короленко Микола є власником зареєстрованого Державною патентною службою авторського права на науковий твір «Культура фінансових стосунків», а члени громадської організації у своїй діяльності докладають усіх зусиль, щоб донести до громадян думку про необхідність якісних суспільних змін, зламу у колективній свідомості та свідомості кожного індивідуума, який полягає у відторгненні уявлення про фінансові стосунки як такі, що будуються на шахрайстві та брехні, натомість закріплення на ментальному рівні етичних норм поведінки надавачів та споживачів фінансових послуг, а також усвідомлення ролі держави як неупередженого та чесного арбітра при вирішенні будь-яких конфліктів, які можуть виникати на фінансовому ринку.
Громадська організація «Фінансова стабільність» усвідомлює, що така робота потребує тривалого часу та надзвичайних зусиль, проте переконана у необхідності розпочинати цю роботу вже сьогодні, незважаючи на війну, яка триває на сході нашої країни, відторгнення частини території через агресивні дії Російської Федерації та пов’язані з цим економічні проблеми і несприятливу ситуацію на фінансовому ринку.
Етапи реалізації:
- Аналіз ситуації на фінансовому ринку, опитування з актуальних питань учасників ринку фінансових послуг та консолідація їх точок зору.
- Розробка державної програми «Культура фінансових стосунків» на основі отриманих реальних даних від учасників ринку фінансових послуг.
- Побудова на підставі цієї програми моделі фінансових стосунків, яку буде узгоджено з учасниками ринку фінансових послуг.
- Затвердження державної програми «Культура фінансових стосунків» на законодавчому рівні.
Визначення поняття "КУЛЬТУРА ФІНАНСОВИХ СТОСУНКІВ"
Культура фінансових стосунків – це синергія загальнолюдських та духовних цінностей, які мають бути основою для ділових стосунків, що будуються на взаємній повазі учасників фінансових відносин та виключають зловживання можливими перевагами з боку будь-кого з учасників таких відносин та ухиляння від взятих на себе зобов’язань, оскільки така фінансова поведінка неминуче призводить до обопільних втрат суб’єктів фінансових відносин. Культура фінансових стосунків передбачає наявність добровільного пошуку оптимальних рішень в процесі реалізації фінансових взаємин.
Культура фінансових стосунків передбачає, що базовою умовою побудови ефективних фінансових стосунків є розуміння, що рішення у будь-якій суперечливій ситуації знаходиться без приниження гідності будь-якої сторони. Культура фінансових стосунків може існувати тільки в суспільстві з достатнім рівнем розвитку цінностей, які дозволяють формувати та будувати фінансові стосунки. Чим серйозніше у суспільстві культивуватиметься поняття взаємоповаги серед учасників фінансових відносин, тим більше благ це буде приносити всім.
Культура фінансових стосунків – це поняття більш широке, ніж поняття «фінансова культура» та «фінансова грамотність». Проте воно містить в собі ці два поняття. Людство перебуває у фінансових стосунках з часів, відколи з’явились перші фінансові операції, такі як, наприклад, примітивний обмін. Еволюція фінансових стосунків сприяла появі таких понять як фінансова культура та фінансова грамотність. Сьогодні нам потрібно вже говорити про культуру фінансових стосунків. А для фінансово стабільного майбутнього нам необхідно навчати фінансовій грамотності наших дітей та молодь, прищеплювати їм розуміння фінансової культури та формувати культуру фінансових стосунків.
Культура фінансових стосунків у суспільстві залежить від учасників фінансових відносин: держави, установ, що надають фінансові продукти і послуги, та споживачів таких продуктів і послуг.
Держава зобов’язана створити належні умови для формування культури фінансових стосунків між учасниками фінансових відносин (установами, що надають фінансові продукти і послуги, та споживачами таких продуктів і послуг).
Фінансові установи повинні пропонувати споживачу чесні та прозорі умови своїх фінансових продуктів і послуг, ще на етапі ознайомлення з їхніми умовами (перед юридично закріпленим початком фінансових стосунків) попереджати їх про всі можливі негативні наслідки в разі порушення споживачами взятих на себе зобов’язань, а також добросовісно виконувати власні зобов’язання перед споживачем.
Споживачі, в свою чергу, повинні відповідально ставитися до взятих на себе зобов’язань та розуміти власну відповідальність за прийняті рішення.
Тільки добросовісне виконання всіма учасниками фінансових відносин взятих на себе зобов’язань, усвідомлення ними взаємної відповідальності дасть можливість зробити буденним поняття «культура фінансових стосунків» та досягти фінансової стабільності в державі.